Google Translate

  • Türkçe
  • English
  • العربية
  • Pусский
  • Spanish
  • France
  • Germany

Hakkımda

Özbek asıllı Türk milli tenisçi. TED Spor Kulübü oyuncusudur.
Türkiye çapında sıralamada 1 numara, ATP dünya sıralamasında 27 Eylül 2010 tarihli liste itibari ile ulaştığı yer olan 96. sıra ile ilk 100'e giren ilk Türk tenisçi ünvanına sahip oldu. 17 Ocak 2011 tarihli liste itibari ile ulaştığı yer olan 87. sıra ile tarihte bir Türk tenişçi'nin aldığı en iyi derecesini almış oldu.Antrenörü Erhan Oral dır.
 
Doğum adı Marsel Khamdamov olan Marsel İlhan, 2004 yılında ülkelerindeki ekonomik zorluklar ve Marsel’in tenisteki gelişimini daha iyi şartlarda sağlamak için annesi ile Özbekistan'dan Türkiye'ye göç etti. Kulüp kulüp dolaşan Marsel, "Bizim takımda senin ayarında çok oyuncumuz var" şeklinde cevaplar aldı ancak en sonunda Taçspor tenis kulübü antrenman imkanı verdi ve desteklemeye başladı. 2005 ve 2006 yıllarında Türkiye'de sadece 5 turnuvaya katılan Marsel, 2006 yılında Türk vatandaşı olmuştur.

 

2007-2008 sezonları
2007'de toplam 23 turnuvaya katılan Marsel, İspanya'da ve Türkiye'de oynanan iki Futures turnuvayı kazanmasını bildi. Karshi'de oynanan Challengers turnuvasında finalde Özbek Denis Istomin'e yenildi. Sezona 1374. sırada başlayan Marsel, bir senede 1000 basamak yükselerek sezon sonunda 321.'liğe yükseldi. Başarılı sonuçlar alan Marsel, bir yıllığına Kia ile sponsorluk anlaşması yaptı.

2008 yılında 26 turnuvaya katılan Marsel, üst üste oynadığı üç Futures turnuvasında Türkiye'de iki final ve Özbekistan'da bir şampiyonluk kazanmıştır.

Haziran ayında oynanan Grand Slam serisi olan Wimbledon Tenis Turnuvası'da yeterlilik elemelerinde ilk turda Gilles Muller'e elenmiştir. Bir hafta sonra Türkiye'de oynanan Futures turnuvasını kazanmış ve ara vermeden İsrail'de katıldığı Challengers turnuvasındada şampiyonluğa uzanmıştır.

Ağustos'ta Grand Slam serisi olan Amerika Açık (US Open) elemelerinde İsrailli Harel Levy'ye yenilerek turnuvaya veda etmiştir. Sezon sonunda 100 basamak yükselerek 215. olmuştur.

2009 sezonu
Aldığı başarılı sonuçlarla Yeşilyurt Spor Kulübü'ne transfer olan Marsel, sezonun ilk müsabakasını Avustralya Açık'ta eleme maçlarıyla başladı ve oynadığı ilk eleme maçında Ukraynalı Alexandr Dolgopolov'e yenilerek sezonun ilk Grand Slam turnuvasına veda etti.

Nisan ayında Türkiye'de oynadığı iki Futures turnuvasında şampiyonluğa ulaştı. Bir ay sonra İzmir'de oynanan Challengers turnuvasında finalde İtalyan Andrea Stoppini'ye boyun eğen Marsel, ilk kez katıldığı Grand Slam serisi olan Rolland Garros turnuvasında ilk eleme maçında Hollandalı Thiemo de Bakker'e yenildi.

Ağustos'ta başlayan US Open'da üç eleme maçını kazanarak ana tabloya kalmayı başaran Marsel İlhan, ilk turda karşılaştığı Belçikalı Christophe Rochus'u yendi ; ikinci turda ise Amerikalı John Isner'e mağlup olarak elendi. Marsel İlhan bu turnuva'daki başarısıyla Türk tenis tarihinde teklerde Grand Slam ana tablosuna yükselen ilk tenisçi olmuştur.

Marsel İlhan, Pescara'da düzenlenen 2009 Akdeniz Oyunları'nda teklerde gümüş madalya kazanmıştır.

Toplam 26 turnuvaya katılan Marsel, elde ettiği başarılı sonuçlarıyla bir yıl içinde 60 basamak yükselerek 155.'liğe yerleşmiştir.

2010 sezonu
Yeni sezonda Turkcell ile sponsorluk sözleşmesi imzalayan Marsel, 18 Ocak 2010'da başlayan Avustralya Open'de üç eleme turu geçerek ana tabloda mücadele veren ilk Türk tenisçi oldu. İlk turda karşılaştığı Fransız Sébastien Grosjean'i 3-0 yenerek ikinci tura kaldı ancak ATP sıralamasında 11. olan Şilili rakibi Fernando Gonzalez'e yenilerek elenmiştir. Bir ay sonra Rotterdam'da oynanan ATP 500 serisi olan turnuvada ikinci turda (1/16) Rus tenisçi Mikhail Youzhny'ye elendi. Miami'de oynanan ATP 1000 serisi olan turnuvada ise yine ikinci turda (1/64) Arjantinli tenisçi Juan Monaco'ya elendi. Barselona'da oynanan ATP 500 serisi turnuvada ilk turda (1/64) Avustralya'lı tenisçi Lleyton Hewitt'e yenildi.

Mayıs ayında gerçekleşen Fransa Açık Tenis Turnuvası elemelerinde ilk iki eleme maçını kazanmış ancak üçüncü ve son eleme maçında İtalyan Simone Bolelli'ye yenilerek Roland Garros'a katılma şansını kaybetmiştir.

Sezonun üçüncü Grand Slam'ı olan Wimbledon'a elemelerden katılan Marsel İlhan, elemelerde üç rakibinide yenerek tarihte ilk defa bir Türk tenisçişi Wimbledon Tenis Turnuvası'na katılmaya hak kazandı. İlk turdaki Brezilyalı rakibi Marcos Danieli'yi yenerek ikinci turda Romanya'lı Victor Hanescu'ya yenilerek turnuvaya veda etti.
Ağustos'ta Cincinnati'de oynanan ATP 1000 serisi ile US Open elemelerinde ilk turda kaybederek turnuvalara katılamamıştır. Eylül'de katıldığı iki Challengers turnuvalarında Bosna-Hersek'te şampiyon olmuş, İzmir'de ise finale ulaşmıştır. Ekim'de Shanghai'da oynanan ATP 1000 serisi turnuvasında iki eleme maçını kazanarak ilk turda karşılaştığı Thomaz Bellucci'ye az farkla yenildi ; aldığı bu sonuçla ATP dünya sıralamasında yeniden ilk 100'e girmeyi başardı.
Marsel İlhan, Mersin'de düzenlenen 2013 Akdeniz Oyunları'nda teklerde gümüş madalya kazanmıştır.

Marsel İlhan biyografisi 

Marsel İlhan kimdir?

Marsel İlhan 11.06.1987 tarihinde doğmuş olup TED Spor Kulübüşirketinde Tenisçi olarak görev yapmaktadır. 

Marsel İlhan kaç yaşındadır? 

Marsel İlhan 11.06.1987 tarihinde doğmuş olup 27 yaşındadır. 

Marsel İlhan ne iş yapar? 

Marsel İlhan TED Spor Kulübüşirketinde Tenisçi olarak görev yapmaktadır. 

Marsel İlhan nerelidir? 

Marsel İlhan Özbekistan vatandaşıdır.